Warszawa, woj. mazowieckie
NIP: 5222762670
e-mail: b.sobolewski@adwokatsobolewski.pl
Ursus
Wola
Siedziby naszej Kancelarii w Warszawie
Wskutek zaistniałego stanu epidemii w dużej większości miast znacznego opóźnienia doznał proces wysyłania osobom uprawnionym przez właściwe organy administracji przesyłek zawierających zaświadczenie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntu pod budynkiem wielolokalowym w prawo własności.
Zalecenia bezpieczeństwa związane z epidemią nie pozwalają, lub co najmniej znacznie ograniczają, proces samej wysyłki zaświadczeń (wystawianych w formie papierowej), które jednakże – zgodnie z doniesieniami urzędów – na bieżąco są wystawiane.
Dla wielu osób może to powodować obawę przed utratą prawa do bonifikaty w zakresie opłaty przekształceniowej, ponieważ duża część miast (np. Łódź, Katowice) przyjęła model zmniejszania bonifikaty o 10% każdego kolejnego roku.
W związku z faktem, iż największa bonifikata przypada na rok 2019, a wiele osób z powodu epidemii może przez dłuższy czas nie otrzymać stosownego zaświadczenia bez swojej winy, powstaje ryzyko utraty praw do części bonifikaty.
Część miast, w tym w/w Łódź i Kraków, podjęły już działania mające minimalizować to ryzyko i obawy wśród mieszkańców, podejmując stosowne uchwały, w których przewidziano przedłużenie uprawnień do otrzymania bonifikat w związku z zaistniałą sytuacją. Rozwiązania w poszczególnych miastach mogą różnić się pomiędzy sobą, tym bardziej nie wszystkie miasta jeszcze w ogóle takowe rozwiązania wprowadziły.
W Warszawie, gdzie o naliczenie jednorazowej opłaty przekształceniowej należy się upomnieć w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania stosownego zaświadczenia, również podjęto akty prawa miejscowego, mające powodować, iż nawet przekroczenie tego terminu nie spowoduje utraty prawa do bonifikaty.