02 września 2019

 

 

Pracodawca nie może dokonywać kontroli jakościowej i ilościowej pracy pracownika przy komputerze bez jego wiedzy.

 

Według orzecznictwa sądowego i Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, możliwa w świetle przepisów jest kontrola poczty elektronicznej i korzystania z internetu, jednakże tylko w przypadku, gdy uprzednio pracownik zostanie o tym fakcie poinformowany.

 

Pomimo istniejących możliwości technicznych, zupełnie sprzeczne z przepisami prawa pozostaje pełne kontrolowanie pracy pracownika za pomocą programu szpiegującego, poprzez dokonywanie zrzutów ekranu, czy też prowadzenie statystyki wprowadzonych znaków.

 

Uprzednie poinformowanie pracownika o możliwej kontroli (monitoringu pracy) jest wymagane również wtedy, kiedy pracodawca zamierza wprowadzić zakaz wykorzystania służbowego sprzętu dla celów prywatnych i takim sytuacjom przeciwdziałać.

 

W sytuacji, gdy pracownik zamierza wykorzystywać służbowy sprzęt dla celów prywatnych, musi uzyskać do tego zgodę pracodawcy. W razie udzielenia takiej zgody, pracodawca nie może kontrolować prywatnych danych pracownika znajdujących się na służbowym komputerze.

 

Powyższe dotyczy również tajemnicy korespondencji w razie korzystania przez pracownika z prywatnej skrzynki mailowej na służbowym komputerze. O ile pracodawca wyraził na to zgodę, nie może prowadzić kontroli prywatnych treści.

„Czy pracodawca może wykorzystywać na służbowych komputerach programy szpiegujące bez wiedzy pracownika?”

   Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartosz Sobolewski

b.sobolewski@adwokatsobolewski.pl

NIP: 5222762670

ul. Bema 87/27

01-233 Warszawa

woj. mazowieckie

tel: 22 465 70 25

ul. Michała Spisaka 74

02-495 Warszawa

woj. mazowieckie

tel: 506145460

© Kancelaria Adwokacka | Adwokat Bartosz Sobolewski | Created with WebWave

 

 

Zaufali nam