Adwokacka

Kancelaria

Adwokat
Bartosz Sobolewski

ZADZWOŃ

ZADZWOŃ

Warszawa, woj. mazowieckie

NIP: 5222762670

e-mail: b.sobolewski@adwokatsobolewski.pl

Ursus

Wola

Siedziby naszej Kancelarii w Warszawie

ul. Michała Spisaka 74
02-495 Warszawa

tel: 506 145 460
tel: 22 465 70 25

tel: 506 145 460
tel: 22 465 70 25

ul. Bema 87/27
01-233 Warszawa

„Czy pracodawca może wykorzystywać na służbowych komputerach programy szpiegujące bez wiedzy pracownika?”

Pracodawca nie może dokonywać kontroli jakościowej i ilościowej pracy pracownika przy komputerze bez jego wiedzy.

Według orzecznictwa sądowego i Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, możliwa w świetle przepisów jest kontrola poczty elektronicznej i korzystania z internetu, jednakże tylko w przypadku, gdy uprzednio pracownik zostanie o tym fakcie poinformowany.

Pomimo istniejących możliwości technicznych, zupełnie sprzeczne z przepisami prawa pozostaje pełne kontrolowanie pracy pracownika za pomocą programu szpiegującego, poprzez dokonywanie zrzutów ekranu, czy też prowadzenie statystyki wprowadzonych znaków.

Uprzednie poinformowanie pracownika o możliwej kontroli (monitoringu pracy) jest wymagane również wtedy, kiedy pracodawca zamierza wprowadzić zakaz wykorzystania służbowego sprzętu dla celów prywatnych i takim sytuacjom przeciwdziałać.

W sytuacji, gdy pracownik zamierza wykorzystywać służbowy sprzęt dla celów prywatnych, musi uzyskać do tego zgodę pracodawcy. W razie udzielenia takiej zgody, pracodawca nie może kontrolować prywatnych danych pracownika znajdujących się na służbowym komputerze.

Powyższe dotyczy również tajemnicy korespondencji w razie korzystania przez pracownika z prywatnej skrzynki mailowej na służbowym komputerze. O ile pracodawca wyraził na to zgodę, nie może prowadzić kontroli prywatnych treści.

02 września 2019

Adwokacka

Kancelaria

Adwokat
Bartosz Sobolewski